Food safety – czym jest i gdzie jest wykorzystywany?
Bezpieczeństwo to absolutna podstawa, o czym muszą pamiętać wszyscy właściciele lokali gastronomicznych, kawiarni oraz pubów. Przypomina o tym food safety, a nadzór nad tym, co jest wydawane klientom, regularnie prowadzą Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Bezpieczeństwo żywności
Food safety nie dla wszystkich może być terminem oczywistym i zrozumiałym, dlatego chcemy wyjaśnić, że co kryję się pod określeniem “bezpieczna żywność”. Kupując żywność, chcemy mieć pewność, że jest ona zdrowa i bezpieczna dla naszego zdrowia. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ważny termin do spożycia czy przechowywanie w odpowiednich warunkach, ale również o to, co znajduje się w składzie produktu. W przypadku produktów przetworzonych często możemy trafić na prawdziwą tablicę Mendelejewa. Co prawda sporadyczne konsumowanie takiego produktu nie wyrządzi żadnych spustoszeń w naszym organizmie, to już regularne przyjmowanie może mieć niekorzystne konsekwencji. Na szczęście są przepisy, które stoją na straży bezpiecznej żywności i tworzą regulacje, które odnoszą się do tego, co może być dopuszczone do obrotu, oraz jakie składniki są zakazane. Food Safety zwraca uwagę na to, w jaki sposób żywność ma być wytwarzana, aby odbywało się to z zachowaniem wszystkich norm. Do tego odnosi się między innymi regulacja HAACP, co wolnym tłumaczeniu oznacza System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Wdrożenie tego systemu przez przedsiębiorców z sektora spożywczego i gastronomicznego, sprowadza się chociażby do zapoznania pracowników z tym, czym jest bezpieczna żywność i jakie ryzykowne zachowania mogą sprawić, że produkty zostaną zakażone. Mówiąc o bezpiecznej żywności, nie można też zapomnieć o higienie.
Po co jest food safety?
Stosowanie się do zasad Food Safety jest swego rodzaju zabezpieczeniem – zarówno dla konsumenta jak i restauratora. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że spożywając posiłek w miejscu publicznym, zatrujemy się albo zarazimy jedną z chorób, która może wynikać z braku przestrzegania odpowiedniej higieny w lokalu.
Food safety pozwala zachować międzynarodowe standardy i to nie tylko na tym ostatnim etapie, kiedy żywność trafia do klienta, ale również wcześniej, a zatem podczas jej wytwarzania. Co to oznacza? Otóż sprowadza się to do tego, że bezpieczeństwo żywności ma na celu chronić też zdrowie oraz życie osób, które pracują przy produkcji danego produktu i jego dystrybucji. Dopiero na końcu tego łańcucha jest klient, do którego ma trafić żywność spełniająca wszystkie wymogi co do bezpieczeństwa jej spożywania.
Przestrzeganie podstawowych zasad food safety
W odniesieniu do restauracji, aby mówić o bezpiecznej żywności, ważne są przede wszystkim świeże produkty, ich odpowiednie przechowywanie oraz w wielu przypadkach, takich jak np. mięso, prawidłowa obróbka termiczna. Kolejną ważną kwestią jest higiena stanowiska pracy. Brak zachowania odpowiedniej czystości może prowadzić do rozwijania się drobnoustrojów, co może wywołać np. zatrucie. Nie powinno zapominać się też o częstym myciu rąk, szczególnie gdy mamy kontakt z produktami surowymi.
Mówiąc o branży gastronomicznej, nie można nie wspomnieć o prawidłowej higienie sztućców i talerzy, czyli tego z czego korzystamy, podczas konsumpcji potraw. Jak wiadomo, każdego dnia w restauracji przewija się kilkadziesiąt a nawet kilkaset ludzi. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii i zarazków, i żeby bez obaw móc korzystać ze sztućców wielorazowego użytku, restauracje zobowiązane są do parzenia naczyń w specjalnej wyparzarce. Oznacza to, że nie wystarczy tylko umyć naczyń, tak jak ma to miejsce w warunkach domowych. Stąd też niezastąpione w gastronomii są zmywarki kapturowe, które dodatkowo posiadają funkcję wyparzania. Takie urządzenie dwa w jednym, to oszczędność miejsca, a co najważniejsze gwarancja bezpieczeństwa.
Jak widać bezpieczeństwo żywności jest zagadnieniem dość obszernym, ale jakże ważnym i koniecznym do przestrzegania.