Suchy lód w gastronomii – jak powstaje i do czego jest wykorzystywany?

Wykorzystuje się go do transportu żywności, podawania jej w niecodzienny i tym samym niebanalny sposób, a nawet… do czyszczenia powierzchni. W dodatku cieszy się coraz większą popularnością w gastronomii. Mowa tu o suchym lodzie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym jest suchy lód?

Suchy lód tworzony jest w wyniku rozprężania ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Tym sposobem przeobraża się on częściowo w gaz i formę stałą, która dalej jest formowana w bloki, po czym w plastry lub granulaty. Produkt ten ma wiele zalet, a jedną z nich jest niewątpliwie to, że wyróżnia się naturalnym pochodzeniem. Ponadto nie pozostawia osadu ani też wilgoci. Jest bezzapachowy, bezsmakowy i niepalny.

Zastosowanie suchego lodu w gastronomii

Lód wykorzystuje się do chłodzenia i mrożenia produktów. Nie doprowadza on do utleniania produktów spożywczych. Jednocześnie chroni przed rozwojem bakterii, a także drobnoustrojów. Jest to skuteczny środek czyszczący. Stosuje się go w transporcie produktów, które wymagają chłodzenia. Wykorzystać go można również przy tworzeniu oprawy wizualnej pomieszczeń oraz menu.

Wymieniać można długo… Nic więc dziwnego, że jego popularność w gastronomii stale rośnie.

Musisz również wiedzieć, że…

Suchy lód to produkt, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Jego temperatura wynosi dokładnie -78 stopni Celsjusza. Dzięki temu idealnie nadaje się do chłodzenia i mrożenia produktów, które nie mogą mieć na przykład kontaktu z wilgocią. Lód w tej postaci może posłużyć do chłodzenia wózków i umieszczonych na nich produktów czy na przykład lady z produktami spożywczymi.

Wystarczy dodać niewielką ilość lodu do drinków, aby wytworzyła się ciężka para wodna, utrzymująca się na wysokości kieliszka przez dłuższy czas. Może więc służyć do tworzenia efektów specjalnych podczas podawania zarówno drinków, jak i innych pyszności w płynie i w innej formie również.

Suchy lód świetnie radzi sobie jako środek czyszczący. Kiedy granulat ze sprężonym powietrzem kierowany jest w stronę zanieczyszczeń, spada ich temperatura, a co za tym idzie, przyczepność do podłoża. W ten sposób można łatwo usunąć osad. Piaskowanie zabrudzeń przy użyciu tego samego lodu prowadzi do sublimacji drobinek. Co najważniejsze, takie czyszczenie nie powoduje żadnych uszkodzeń materiału. Lód wykorzystuje się bardzo często do czyszczenia elewacji budynków, hotelowych basenów, a także kuchni.

Podsumowanie

Suchy lód charakteryzuje się szeroką paletą zastosowań. Przydaje się przede wszystkim w gastronomii i to w wielu różnych sytuacjach. Wykorzystuje się go na etapie przygotowywania dań, ich dekorowania i transportu. W wielu restauracjach jest już standardem. W niektórych jeszcze stosuje się lód powstający w wyniku mrożenia wody. Ten jednak w wielu przypadkach kompletnie się nie sprawdzi. Stąd suchy lód z ogromną łatwością z nim rywalizuje.  Jedno nie wzbudza tu żadnych wątpliwości – lód tego rodzaju znacznie ułatwia pracę w gastronomii. Warto mieć go zawsze pod dostatkiem. Takich udogodnień i przydatnych produktów w kuchni jest znacznie więcej. Dlatego wybierając zmywarki barowe, lodówki, kuchenki, meble do kuchni itd., warto też zwrócić uwagę na inne rzeczy, które mogłyby w znaczny sposób ułatwić gotowanie. W nowoczesnych lokalach korzysta się z nich bardzo chętnie.