Polskie restauracje posiadające Gwiazdki Michelin

19 czerwca 2020 zostały przyznane Gwiazdki Michelin. Ogłoszono zestawienie restauracji wyróżnionych w najnowszym Czerwonym Przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2020”. Do dwóch lokali, które były wyróżnione tą prestiżową gwiazdką Michelin wcześniej, dołączyła trzecia polska restauracja. Niestety pandemia spowodowała, że z tego elitarnego grona jedna, z racji zawieszenia działalności, wypadła.

Polskie restauracje posiadające Gwiazdkę Michelin

Gwiazdki Michelin to jedna z form rankingowania restauracji w Przewodniku Michelin.

W 2013 roku warszawskie Atelier Amaro otrzymało jedną gwiazdkę Michelin i przez trzy lata była to jedyna restauracja w Polsce, która mogła szczycić się tym wyróżnieniem. W 2016 roku jedną gwiazdkę otrzymała restauracja Senses, także warszawska. W najnowszym Czerwonym Przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2020” znalazły się trzy polskie restauracje. Do Senses i Atelier Amaro, które gwiazdką Michelin wyróżniono także rok temu, teraz dołączyła krakowska restauracja Bottiglieria 1881. Tym samym to trzecia polska restauracja z gwiazdką Michelin.

Koronawirus jednak wszystko pozmieniał. W czasach, w których zachowanie dystansu stało się koniecznością, normalne funkcjonowanie restauracji stało się niemożliwe. Dlatego wiele lokali zmaga się z poważnymi problemami, a niektóre musiały wręcz zawiesić działalność.

W szczególny sposób dotyczy do restauracji serwujących kuchnię fine dining. O ile można zamówić na wynos pizzę czy ramen, o tyle zamówienie dostawy z restauracji, w której podstawową rolę gra kreacja szefa kuchni i całościowe „doświadczenie”, staje się niemożliwe.

Rok 2020 kończy się z dwiema restauracjami z gwiazdką Michelin: Atelier Amaro w Warszawie i Bottiglieria 1881 w Krakowie. Trzecia restauracja, warszawska Senses była zmuszona zawiesić funkcjonowanie. To smutny akcent, którym kończy się ten niełatwy rok. Nie wiadomo, co będzie dalej z Senses. Czy wróci Senses, lokal który dla wielu był najlepszą restauracją w Polsce?

Inne wyróżnienia Michelin

Gwiazdki to nie jedyne wyróżnienia przyznawane przez Michelin. Jest kilka rodzajów wyróżnień:

  • Sztućce – drugie odznaczenie pod względem ważności (obok gwiazdki Michelin). Przyznawane są za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu. Przyznaje się od 1 do 5 sztućców. Żeby otrzymać te wyróżnienie również jakość serwowanych potraw musi być na wysokim poziomie. Sztućce mogą występować w kolorze czarnym i czerwonym. Czerwonym kolorem oznacza się te restauracje, w których atmosfera jest wyjątkowo przyjemna. Sztućce mogą otrzymywać także restauracje z Gwiazdkami jako dodatkową rangę.
  • Bib Gourmand – przyznawana za świetny stosunek jakości do ceny.
  • Wschodzące Gwiazdki – restauracje które zostały oznaczone tym symbolem są głównymi kandydatami do pozyskania Gwiazdki Michelin w kolejnych edycjach.
  • Gwiazdka Michelin – najbardziej prestiżowa nagroda, przyznawana za walory smakowe. Można otrzymać od 1 do 3 gwiazdek.
  • Są też rangi dodatkowe, w tym Czarny Znaczek za interesujący wygląd dań, Czerwony Znaczek za wybitny wygląd potraw oraz Winogrono za wspaniałą ofertę win.

 Wyróżnienia Michelin przyznane polskim restauracjom

Zawieszenie działalności restauracji posiadającej gwiazdkę, to smutna wiadomość, ale na szczęście są też weselsze akcenty. Przewodnik Michelin przyznał wyróżnienia wiele innym polskim restauracjom. Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi:

  • warszawskie restauracje Butchery and Wine, Szóstka i Warszawska, bistro Zazi i restauracja Fiorentina, obie z Krakowa (Bib Gourmand),
  • warszawska restauracja Amber Room (4 komplety sztućców),
  • krakowski Copernicus (3 komplety sztućców),
  • Koncept 13, Lolita, Ale Wino, Europejski Grill czy Rozbrat 20 z Warszawy, restauracje Amarylis, Szara i Trzy Rybki z Krakowa (2 komplety sztućców),
  • restauracje z Warszawy: Bez Gwiazdek; Restauracja Eliksir; Kieliszki na Próżnej; Koneser Grill; restauracja Warszawska; restauracja Winosfera. Restauracje z Krakowa: Bianca; Enoteca Pergamin; restauracja Farina; Hana Sushi; Charakter; Kogel Mogel; Nota Resto; Pod Nosem; restauracja Szara; restauracja Zakładka. (1 komplet sztućców).

Sukces tych restauracji nie byłby możliwy, gdyby nie profesjonalne wyposażenie kuchni takie jak szafy chłodnicze, piece, czy zmywarki przemysłowe, a także zdeterminowany i profesjonalny personel.