Wszystko, co musisz wiedzieć o odzieży gastronomicznej

Zatrudniając szefa kuchni, kucharza, wykwalifikowaną pomoc kuchenną oraz kelnerów, konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej odzieży gastronomicznej. Ma ona na celu przede wszystkim pełnić funkcję ochronną oraz dawać poczucie komfortu podczas wykonywanych prac. Z tego też powodu odzież gastronomiczna musi być uszyta ze specjalnych materiałów, które wyróżniają się wysoką jakością.

Estetyka i jakość odzieży gastronomicznej

Odzież gastronomiczna ma też wpływ na to, jak odbierana jest restauracja. I dotyczy to nie tylko kelnerów, ale również osób pracujących na kuchni przy przygotowywaniu potraw, ponieważ czasami zdarza się tak, że kucharze proszeni są na sale i powinni wtedy prezentować się schludnie i elegancko, co bardzo pozytywnie wpłynie na wizerunek lokalu. A w utrzymaniu odzieży w dobrym stanie, na pewno pomoże jej jakość.

Odzież gastronomiczna w restauracji

Praca na kuchni, przy realizacji zamówień nie jest pracą „czystą”. Styczność z produktami spożywczymi oraz ich obróbka sprzyja różnego rodzaju zabrudzeniom i powstawaniu plam. Dlatego też wybierając odzież gastronomiczną, powinniśmy kierować się jej jakością i tym, z jakiego materiału jest wykonana.

Wygoda i komfort noszenia

W sprzedaży dostępne są modele, które idealnie sprawdzają się podczas pracy w wysokich temperaturach, jakie panują na kuchni. Ich przewiewność zapobiega nadmiernemu poceniu się, a tym samym powstawaniu niechcianego dyskomfortu.

Łatwe czyszczenie

Kolejna ważna zaleta wysokogatunkowej odzieży gastronomicznej to plamoodporność. Takie tkaniny są bardzo łatwe w czyszczeniu i czasami wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką, aby ślad po plamie zniknął. Możliwość szybkiego zmycia plamy sprawia, że pracownicy kuchni mają większą kontrolę nad swoim wyglądem, a utrzymanie odzieży w nienagannym stanie jest prostsze.

Wbrew pozorom ubrudzić można się nie tylko w trakcie gotowania, ale również wtedy, gdy odbieramy brudne naczynia. Bo zanim zmywarka gastronomiczna będzie mogła je umyć, to konieczne jest usunięcie z nich resztek jedzenia, które niekiedy ląduje na bluzie lub spodniach. Przy dużym ruchu i szybkim tempie ryzyko takiej sytuacji wzrasta.

Modna odzież do gastronomii

W zależności od tego, w czym lepiej się czujemy, możemy wybierać wśród bluz z długim lub krótkim rękawem. Najbardziej klasyczne i popularne kolory odzieży gastronomicznej to biel i czerń. Jednak nie oznacza to, że nie można nabyć stroju w innej wersji kolorystycznej. W restauracji, w której dużą wagę przykłada się do prezencji obsługi i kucharzy, można zdecydować się na bardziej oryginalne stroje, np. w kratę. Taka odzież będzie pełna szyku i elegancji, co podniesie prestiż lokalu.

Bluzy, spodnie i fartuchy

Do nowoczesnych bluz zapinanych na guziki lub napy dobieramy równie efektowne spodnie. Zazwyczaj do wyboru są modele z rozporkiem i na gumce… Aby dobrze się czuć w odzieży gastronomicznej, musi być ona prawidłowo dobrana. Przede wszystkim chodzi o rozmiar, który ma być idealnie dopasowany do sylwetki i płci.

Modele dla pań, powinny być taliowane, dzięki czemu kobieca sylwetka nie straci swoich kształtów, lecz będzie subtelnie podkreślona. A co z kelnerami? Na ich podstawowy strój składają się praktyczne zapaski i fartuchy w dwóch wersjach – długiej i krótkiej.

Niezależnie od wybranego wariantu fartuch powinien posiadać kieszonki, w których kelner będzie mógł umieścić niezbędne akcesoria, takie jak chociażby notes i zapasowy długopis. W eleganckich restauracjach możemy spotkać kelnerów, których strój będzie wzbogacony o kamizelkę.

Okrycie głowy w restauracji

Omawiając strój kucharzy, nie można nie wspomnieć o okryciu głowy. Każdy, kto znajduje się w kuchni, powinien mieć czapkę lub bandanę kucharską. Ich rolą jest okiełznanie włosów, które, dokładnie zasłonięte, nie będą miały szans na przedostanie się do przygotowywanych potraw.

Kupując odzież gastronomiczną na zamówienie, warto rozważyć opcję wyhaftowania na niej nazwy restauracji bądź loga. Dzięki takiemu zabiegowi wzrośnie prestiż lokalu, a strój będzie przy okazji elementem działań marketingowych.

Obuwie do pracy w lokalach gastronomicznych

Pracując w gastronomii, mamy duży kontakt z wodą oraz tłuszczem, które w niewielkich ilościach mogą znajdować się na podłodze, co grozi ryzykiem poślizgnięcia i upadku. Aby temu zapobiec, obuwie ochronne stosowane w gastronomii powinno posiadać antypoślizgowe podeszwy.

Nowoczesne modele mają też podeszwy samoczyszczące, dzięki którym brud nie jest roznoszony. Ponadto, wybierając tego typu obuwie, zwróćmy uwagę, aby było lekkie, a jego wierzchnia część nie przepuszczała wody. Bo wygoda i jakość, to podstawa każdej odzieży, również tej gastronomicznej.