Suszenie grzybów. Czym jest suszarka do grzybów?

Chodzenie po lesie i zbieranie grzybów, to dla wielu osób jedna z najprzyjemniejszych form relaksu. Pozwala się odprężyć, wyciszyć, powdychać świeżego powietrza i na dodatek zupełnie za darmo zdobyć coś, z czego można przyrządzić same pyszności. Pomysł na to, co zrobić ze znalezionych grzybów jest całe mnóstwo. Zupa grzybowa, farsz, sos, grzyby marynowane albo suszone, to tylko z kilka z możliwości, jakie mamy, gdy posiadamy te cudowne owoce lasu.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej suszeniu grzybów, ponieważ jest to świetna metoda konserwowania żywności, która umożliwia wykorzystywanie ich przez okrągły rok. Bo kiedy woda z grzyba odparuje, wtedy może on leżeć przez wiele miesięcy i nic się z nim nie będzie działo, co oznacza, że cały czas będzie dobry do spożycia.

Suszarka do grzybów skuteczna metodą suszenia

Są różne metody suszenia grzybów. Nasi rodzice i dziadkowie często robili to przy pomocy piekarnika i nawlekania kapelusików na nitkę. Co prawda wysuszymy w ten sposób grzyby, jednak trwa to dość długo i istnieje ryzyko, że zanim grzyby uzyskają odpowiedni stopień wysuszenia, to w między czasie zgniją i będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. A tego przecież byśmy nie chcieli. Dlatego żeby nie ryzykować, powinniśmy wyposażyć swoją kuchnię w suszarkę do grzybów. Wystarczy, że umyte i pokrojone grzybki włożymy na kilka godzin do takiego urządzenia, a one się ususzą i będą gotowe do długiego leżakowania i czekania, aż nie najdzie nas ochota na potrawę z aromatycznymi grzybami.

Suszarka do grzybów – jak jej używać?

Suszarki do grzybów są produkowane w taki sposób, aby ich górna część była wykonana z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu możemy monitorować stopień suszenia. Najpopularniejszymi suszarkami domowego użytku są te, które mają pojemność 11 litrów. Ale jeśli chcemy kupić mniejsze lub większe urządzenie, to też nie będziemy mieli z tym problemów. Kupując suszarkę do grzybów w komplecie otrzymamy kilka sit. Służą one do tego, żeby układać na nich grzyby. Wkładając je do suszarki, możemy wybierać różną wysokość. Ważne jest tylko to, aby była ona równa, co zapewni odpowiednią cyrkulację gorącego powietrza. Kiedy już umieścimy sita z grzybami na odpowiedniej wysokości, wtedy możemy włączyć urządzenie. Zazwyczaj jest możliwość regulacji nadmuchu. Jeżeli mamy dużo grzybów i chcemy szybko je ususzyć, wtedy powinniśmy włączyć mocniejszy nawiew, a jeśli grzybków jest mało, nadmuch gorącego powietrza może być słabszy.

Nowoczesne suszarki do grzybów

Masz suszarkę do grzybów i nigdy nie wiesz, czy już ją wyłączyć, czy lepiej żeby jeszcze trochę pochodziła? Niejedna osoba ma ten problem, że nie potrafi rozpoznać, czy grzyby są w odpowiednim stopniu wysuszone. W związku z tym, producenci zaczęli wypuszczać na rynek nowoczesne suszarki, które sygnalizują za pomocą diody, że grzyby są już w pełni wysuszone. Czas suszenia uzależniony jest od ilości grzybów oraz tego, czy były one suche, czy mokre. Średnio suszarka musi być włączona przez 4-6 godzin, aby grzybki było gotowe.

Pewne urządzenia są niezbędne zarówno w domu, jak i w restauracji, ponieważ znacznie ułatwiają pracę. Do tych restauracyjnych, na pewno zaliczają się zmywarki gastronomiczne, wyparzarki, ale również suszarki do grzybów.