Otwarta kuchnia w restauracji – co powinien a czego nie powinien widzieć klient?

Pomysł na otwartą kuchnię w restauracjach zrodził się z chęci wprowadzenia czegoś nowego do tego rodzaju lokali, a w tym stworzenia wyjątkowej przestrzeni. Miało to również na celu zaspokojenie potrzeb i oczekiwań gości, którzy chcą nie tylko jeść smacznie i zdrowo, ale też wiedzieć, w jaki sposób dania te są przygotowywane. Tzw. open kitchen to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi wielu klientów, ale tak naprawdę oprócz wielu zalet, ma także wady.

Zalety otwartej kuchni w restauracjach

Zacznijmy może od tego, co dobre, a więc od zalet. Otwarta kuchnia w restauracji to dla wielu osób ogromne zaskoczenie, ale w znaczeniu pozytywnym. Kiedy goście mają możliwość obserwowania, w jaki sposób przygotowywane są posiłki, widzą zarazem, jakich składników używają kucharze. Dla wielu gości widok pracy kucharzy na żywo jest poniekąd swoistym spektaklem, w którym uczestniczą bardzo chętnie. Bez wątpienia taka otwarta kuchnia jest ciekawym i zarazem skutecznym sposobem zagospodarowania przestrzeni. To inspiracja dla restauratorów do stworzenia wyjątkowego miejsca, lokalu o niepowtarzalnym charakterze.

Kilka słów o wadach i ryzyku związanym z “open kitchen”

Jeżeli chodzi o wady otwartej kuchni w restauracji, zaliczyć tu trzeba brak komfortu dla kucharzy przygotowujących posiłki. Są na przykład osoby, które nie lubią, gdy w czasie pracy ktoś patrzy im na ręce. A w kuchni, jak w kuchni, bywa bardzo różnie. Czasem coś się przypali, niekiedy wykipi. To zwykle są dość stresujące sytuacje i niemiłe dla uczestników.

Innym minusem otwartej kuchni są nieprzyjemne zapachy, które się z niej z łatwością wydobywają. Chodzi tu przede wszystkim o zapachy spalenizny.

Również hałas może być problemem. Gotowaniu towarzyszą różne dźwięki, często mało przyjemne. Goście, którzy przychodzą do restauracji, zwykle chcą zjeść coś dobrego w skupieniu, porozmawiać z bliskimi bądź z partnerami biznesowymi. Tak więc dźwięki te są jak najbardziej wadą tego rodzaju rozwiązań.

Dużym minusem jest tu też samo to, że trzeba to miejsce w odpowiedni sposób urządzić. Kuchnia ma być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. W związku z tym trzeba dobrze zaplanować, gdzie umieścić zmywarki kapturowe, gdzie lodówkę, a gdzie dokładnie powinien znajdować się blat niezbędny do pracy. Wystrój nie może kolidować z prawdziwym przeznaczeniem kuchni restauracji, a więc przygotowaniem pysznych posiłków.

Jak powinno się prezentować otwartą kuchnię w restauracji?

Otwarta kuchnia ma przede wszystkim zachęcać gości do ponownego odwiedzania restauracji. Dlatego w tej części lokalu powinni widywać tylko to, co chcą zobaczyć i co automatycznie zmotywuje ich do ponownej wizyty w tym wyjątkowym miejscu. Goście powinni widzieć w restauracji to, że do przygotowywania poszczególnych dań wykorzystywane są wyłącznie świeże i dobre jakościowo składniki. Niewątpliwie liczą też na porządek i czystość. Spoglądając w kierunku otwartej kuchni powinni nabierać jeszcze większej chęci do spożycia wciąż przygotowywanych dla nich potraw.

Otwarta kuchnia w restauracji – czy naprawdę warto?

Otwarta kuchnia w restauracji to z pewnością niemałe wyzwanie dla restauratora, jak i dla kucharzy, których zatrudnia. Wymaga odpowiedniego przygotowania i dbałości o wiele szczegółów w przyszłości, czyli w trakcie użytkowania tego wyjątkowego miejsca. Niektórzy obawiają się, że taka kuchnia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tymczasem utrzymana w odpowiednim stanie i klimacie może przyciągnąć wielu nowych klientów, a stałych zachęcić do regularnych odwiedzin.

Nie co dzień chodzi się do restauracji z otwartą kuchnią. Wizyta w takim miejscu może być podwójnie satysfakcjonująca. Jeżeli więc właściciel nie ma nic do ukrycia, a tak powinno być, kuchnia otwarta na salę pełną głodnych gości, będzie świetnym rozwiązaniem. Trzeba tylko dobrze przemyśleć, w jaki sposób zorganizować przestrzeń, aby móc gotować bez ograniczeń i zarazem umożliwić gościom spożywanie posiłków w oczekiwanej atmosferze.